המדריך החדש לבניית בר מצווה בכותל לשנת 2024

מדריך היחיד בעולם שמסביר איך לארגן בר מצווה בכותל ללא חברת הפקה!

קצת על כינור דוד

מפיק לבר מצווה
חגי בן חיים

נשוי + 7 ,פייטן, סופר סת”ם, בעברו סגן חתן התנ”ך העולמי, בעל קורא, מלמד נערי בר מצווה בכל הנוסחים, עובד בקרן למורשת הכותל כבר 15 שנים.

השקענו במדריך זה את כל הידע שצברנו במשך עשר שנים של הפקת בר מצוות בכותל. כאן תקבלו מידע רב בנוסף למאמרים וסרטוני הווידאו שמופיעים באתר שלנו. כל הערה תתקבל בברכה. ניתן לפנות למייל שמצורף בסוף המדריך.

סרט של כמה דקות על כינור דוד

שכנוע – זה לא אנחנו

תמונה הפקת בר מצווה בכותל
מפגש חיילים וחתן הבר מצווה

רק עובדות

שכנוע – הוא התפיסה של אדם של מה טוב ומה רע, מה עובד ומה לא עובד ,מה נכון ומה לא נכון. ביטויים כאלה, כמו “אני עושה הכל לבד" או “לא רוצה הפקה דרך האינטרנט ,"“רק מפה לאוזן" אני אשאל את החברים מה הם עשו.

ואני אעשה אותו דבר ,"“הפקות צריכות כסף," כל המאפיינים התיאוריים של המציאות שלנו הם האמונות שלנו.

אמונות יוצרות רמה חדשה, הנקראת קיבולת, ולכן אתם כן יכולים להפיק אירוע לבד, רק יש לקחת בחשבון שצריכים לעבוד קשה מאוד גם לפני האירוע וגם תוך כדי האירוע.

 תעשו שיעורי בית לפי מה שאנחנו ממליצים וקבלו אירוע מושלם

תמונה סדנה בר מצווה
הפקת בת מצווה במנהרות הכותל

עכשיו תכלס מה צריכים לעשות

שלב ראשון -בדיקת תאריך האירוע

לפני האירוע חייבים לבדוק את התאריך המדויק של האירוע ( צריך לבדוק לפי התאריך העברי ולא לפי הלועזי ). לבדיקה מדויקת כנסו ללינק ותגיעו לאתר .אם עדיין יש איזו שהיא בעיה ,צרו קשר עם הרב חגי בן חיים בפלא 0522600640 והוא יסייע לכם בעניין( שרות חינם). ניתן לבדוק במחשבון בר מצווה לחיצה כאן

העלייה לתורה מתבצעת בימי שני וחמישי, כי רק אז לפי ההלכה קוראים בתורה. בנוסף אפשרי לחגוג בראש חודש גם אם הוא יוצא בשאר ימות השבוע כי גם אז מוציאים ספר תורה.

יש לציין שאם ראש חודש יוצא בשאר הימים ,העומס בכותל הוא פחות משני וחמישי ומבחינתכם זהו יתרון .

שלב שני- המקום לחגיגת בר המצווה

יש כמה מקומות לחגיגת בר מצווה .אנחנו מפרטים הכל ואתם צריכים לבחור מה מתאים באופן אישי למשפחה שלכם . כמובן הכותל .לפי דעתי זה המקום המתאים ביותר לחגיגת בר מצווה, כי הכותל זה הסמל של מדינת ישראל ושל היהדות, ואין מקום יותר טוב.

לחגיגת האירוע. כל אירוע חשוב עובר דרך הכותל, אם זה טקסי השבעות
של צה"ל, טקס יום הזיכרון, יום ירושלים, הצומות במשך ימות השנה ,חופות, הצעות נישואין, חלאקה ,בת מצווה, מסיבות סידור וחומש, ובעיקר חגיגות בר מצווה של יהודים מכל העולם .

גם מבחינה תיירותית הכותל תופס מקום מאוד נכבד. הוא מדורג בעשרת המקומות הכי מתיירים בעולם. כל שנה מגיעים לכותל כ-10 מיליון אנשים.

חוץ מזה, זה מאוד כיפי לראות את כל השמחה השוררת בכותל ולהיות חלק ממנה. אצלנו, הכותל מזמן נקרא "כותל השמחה." לא נגזים אם נאמר את המאמר שנכתב על בית המקדש גם על הכותל:

"מי שלא ראה את השמחה השוררת בכותל, לא ראה שמחה מימיו ".

בתי כנסת בירושלים

יש הרבה משפחות שלא רוצים לחגוג בר מצווה בבית הכנסת ליד הבית ואז מחליטים להגיע לעיר הקודש, אבל מכיוון
שחגגו כבר בר מצווה ליד הכותל ,הפעם רוצים משהו אחר ואינטימי שיהיה רק למשפחה ובלי אנשים זרים, ולכן מחפשים בית כנסת בירושלים.

אנחנו בנינו רשימת בתי כנסת ירושלמיות שבהם ניתן לחגוג בר מצווה

בר מצווה בבית כנסת חורבה
בית כנסת חורבה

בתי כנסת מפורסמים לעלייה לתורה בארץ

שם בית כנסת
מיקום
קיבולת
מחיר עליה לתורה
מספר טלפון
בית כנסת אור החיים
ראשון לציון
150
4,000 ₪
03-7654321
בית כנסת שלום
נתניה
100
3,200 ₪
09-8765432
בית כנסת תפארת
עכו
80
2,800 ₪
04-9876543
בית כנסת נווה צדק
חולון
120
3,600 ₪
03-1239876
בית כנסת בית אל
אשדוד
130
3,800 ₪
08-6543210

הערה: המחירים והפרטים הם להמחשה בלבד ויכולים להשתנות. חשוב לבדוק ולאשר את הפרטים עם בית הכנסת המבוקש. 

קבלו רשימת בתי כנסת באזור ירושלים

ביכנ"ס החורבה

נמצא ברובע היהודי. זהו בית כנסת מאוד מפואר ששוקם מחדש ונפתח לפני 5 שנים. עלות המקום היא כ4000 ₪

ביכנ"ס בן זכאי

גם הוא נמצא ברובע היהודי. הוא אחד מארבעת בתי הכנסת הספרדיים. בית כנסת עתיק ומרשים. ארון הקודש שבו הובא מאיטליה. עלות המקום היא כ3200 ₪

בית כנסת באזור הכותל
בית כנסת בן זכאי

ביכנ"ס האיסטנבולי

צמוד לביכנ"ס בן זכאי, חלק ממכלול ארבעת בתי הכנסת הספרדיים. גם הוא גדול וארון הקודש שבו מרהיב ביופיו. עלות המקום גם כ-2800 ₪

תמונה בית כנסת האינסמבולי
בית כנסת אינסטמבולי

ביהכנ"ס במשכנות שאננים

יחודיותו בגלל השכונה בה הוא נמצא. זו השכונה הראשונה שיצאה מחוץ לחומות העיר העתיקה.כ יום היא נחשבת שכונה מאוד יוקרתית, מתויירת מאוד, ומטופחת להפליא. עלות 4000 שקל

בתי כנסת ליד הבית

הרבה משפחות מעדיפות לא לצאת מהעיר, ולחגוג בר מצווה ושבת חתן בבית כנסת השכונתית, כי אתם כבר מכירים את המקום ,לא צריך הרבה לוגיסטיקה, הכל מוכן וגם הרבה יותר זול. צריך בדיקה לפני סגירת האירוע.

בית כנסת ביפו עתיקה
בית כנסת ביפו עתיקה
תמונה סדנה ליד הכותל
סדנת סת״ם ( צולם כינור דוד )

בסדנת "מסתורי הסת"ם", חתן הבר מצווה יקבלו הזדמנות ייחודית ללמוד על משמעותם הרוחנית של ספר התורה, תפילין ומזוזה. הם יחוו מקרוב את האמנות העתיקה של הכנת קלף מעור בהמה,

יתרונות הסדנה

 1. חיבור עמוק יותר ליהדות: ההשתתפות בסדנה מעשירה את הידע והקשר של החוגג למסורת היהודית.

 2. חוויה ייחודית: הסדנה מציעה פעילות מקורית ומרתקת. 

 3. העצמה אישית: לימוד המיומנויות הקדומות מקנה לחתן תחושה של עשייה והישגים אישיים. 

 4. מעורבות משמעותית: המשתתפים לא רק לומדים תאורטית אלא גם משתתפים באופן פרקטי

 

בר מצווה במצדה

מחיר כניסה כולל רכבל הלוך חזור: מבוגר – 76 ש״ח, נוער מגיל 5 עד 17 – 43 ₪. כמובן שצריך להוסיף על זה נגנים הסעות ארוחות וצלמים.

בר מצווה בצפת

בעיר העתיקה. מזכיר מאוד את הרובע היהודי בירושלים. אווירה מיסטית. חוויה ייחודית ומרגשת.
בדרך כלל מקיימים זאת בביכ"נ הספרדי "אבוהב"

תמונה בית כנסת אבוהד בצפת
בית אבוהבי בצפת

בר מצווה בבית מלון

ישנה אפשרות לערוך את טקס העלייה לתורה במלון, וכמובן לסעוד שם את ארוחת הצהריים. ישנה עדיפות למלונות הקרובים לכותל. באופן כללה זהו פתרון מצוין לעונת הגשמים.

רשימת בלי מלון מפורסמים שקרובים לכותל

שם המלון
מרחק מהכותל (הערכה)
כתובת
טלפון
מלון ממילא
כ-0.5 ק"מ
קינג דיוויד 11, ירושלים
02-5482200
מלון דייוויד סיטדל
כ-0.7 ק"מ
קינג דיוויד 7, ירושלים
02-6211111
מלון קינג דיוויד
כ-1 ק"מ
קינג דיוויד 23, ירושלים
02-6208888
מלון וולדורף אסטוריה
כ-1 ק"מ
גרשון אגרון 26-28, ירושלים
02-5423333
מלון הארמון השלם
כ-1.5 ק"מ
דרך רופין 11, ירושלים
02-6558888

שלב שלישי לבניית הפקה מי מגיע לאירוע

אתם צריכים לעשות רשימה מסודרת הכוללת את כל האורחים שאתם רוצים שיגיעו לאירוע. כמות האורחים חשובה ממספר סיבות. ראשית כל מבחינת ההסעות.

מיניבוס יכול להכיל 20 איש, אוטובוס עד 53 או עד 60. כמובן שאין אפשרות לקחת אנשים בעמידה ולכן צריך להיות מדויקים. שנית, מבחינת הארוחות, אם זה ארוחת בוקר שהזמנתם מספק ואם זה ארוחת הצהריים במסעדה ,באולם או במלון.

חשוב לציין שבכל המקומות יש מחיר, כמובן זול יותר, למנות ילדים בתור המלצה, כחודש לפני האירוע, כדאי מאוד לפתוח קבוצת וואטסאפ  הכוללת את כל המוזמנים ,ודרכה להעביר הודעות חשובות.

שירותי הסעות

חשוב מאוד שהאוטובוס יהיה חדיש ,נוח לנסיעה ,מחברה מוכרת, עמידה בזמנים, נהג יהודי, אדיב וסבלני, התמצאות בירושלים ובאזור הכותל בפרט. 

שיעורי בית – כנסו לגוגל, רשמו ״הסעות לכותל ״, ותתחילו להתקשר לכל החברות. אתם צריכים להגיד להם את תאריך האירוע, מספר מקומות ישיבה, מוצא ויעד, שעת יציאה וחזרה .

מה מחיר אוטובוס לבר מצווה 👈

יש כמה אופציות ❗️הסעה לירושלים

 1. מיניבוס עד 20 נוסעים – 1600 שקל
 2. אוטובוס יותר גדול של 55 מקומות ישיבה 2200 שקל
 3. אוטובוסהכח גדול של 60 מקומות ישיבה עולה בערך כ 2600 שקל. 
הסעות לירושלים
אוטובוס לבר מצווה

שעת הגעה לכותל

 • אין ספק שהשעה המומלצת להגיע לכותל זה או מוקדם בבוקר עד שעה 00-9 או אחרי 30-11. הסיבה היא כזאת: בדרך כלל כל המשפחות יוצאות מהבית בין שמונה לתשע. אחרי עצירה.
 • לארוחת בוקר ואחרי כל הפקקים עד ירושלים ועד לכותל, מגיעים בין 10:30- 12:00. עכשיו נעשה חשבון פשוט: בממוצע שנתי מדובר בין 40-30 משפחות.
 • בימי שני וחמישי, כל משפחה זהכ40 – 50 אורחים, ואם אתם מכפילים 40 משפחות כפול 50 אורחים לכל משפחה ,יוצא כ2000 איש שנמצאים בכותל בין 12:00-10:30. זו כמות גדולה מאוד וקרוב לוודאי שתיבלעו בין ההמון. לכן כדאי להגיע או לפני שעת הלחץ או לאחריה. אם ביכולתכם להגיע בין –

  8:00 – 10:00 זה מצוין. הכותל יחסית ריק ואתם תיהנו מחוויה אינטימית. אם אתם מקפידים על תפילה בזמנה, אז ברור שזו האופציה המועדפת מבחינתכם.

אם זה בלתי אפשרי, כי סוף סוף זה לא שייך להקים אורחים מוקדם בבוקר. ובפרט אם אתם גרים רחוק מירושלים, אז עדיף לכם להגיע אחרי 12:00. הכותל אז מתחיל להתרוקן ממשפחות והלוגיסטיקה תהיה יותר קלה ליישום. מבחינה הלכתית אין בעיה, כי אפשר לעלות לתורה עד השקיעה .

אם תרצו, אפשר להגיע בשעות הצהריים המאוחרות, בפרט בקיץ שהיום ארוך ,אך זה מצריך תיאום מיוחד עם מנהלת הכותל, לגבי הוצאת ספר תורה .

בכל מקרה, קחו בחשבון שמן הסתם יהיו עיכובים, אם זה דוד שאיחר וכולם מחכים לו, אם זה פקקים שתמיד יש ואם זה כל דבר אחר, ולכן, אם תיאמתם עם ספקים, עשו תמיד מרווח של זמן ובשעת האמת הודיעו להם שאתם מאחרים.

ילד בחגורת תפילין וטלית מחזיק בידו יד מצוידת וקורא בספר תורה בבית כנסת, כשמאחוריו עומדים בני משפחה ומשתתפים בטקס.
עליה לתורה בבית כנסת

תכנון יום בר המצווה

להלן מבנה היום בראשי פרקים

יציאה מהבית

עצירה לארוחת בוקר

הגעה לכותל

תהלוכת נגנים

אטרקציות בדרך לכותל

טקס עליה לתורה

סיור באחד האתרים שבאיזור הכותל

ארוחת צהריים

ארוחת בוקר בכותל

משפחות רבות עורכות את ארוחת הבוקר בדרך לירושלים. אפשרי בלטרון, בפארק קנדה וכיו"ב. המשותף לכולם שזו ארוחה בחיק הטבע. כמובן שניתן לעשות את ארוחת הבוקר גם באיזור הכותל ואז לחסוך את הזמן של עצירה באמצע הדרך .

בגדול, את ארוחת הבוקר אתם יכולים להכין באופן עצמאי. נכון שזה קצת הרבה כאב ראש אבל מצד שני זה חוסך בהמון עלויות. אפשר להשכים קום באותו יום ,להכין כריכים עם מילויים שונים, לחתוך ירקות, לקנות מאפים טריים מהמאפייה הקרובה, שתייה כמובן, והנה לכם ארוחת בוקר עשירה ומשביעה.

אם בכל זאת, אתם רוצים להיות בעצמכם כמו אורחים, ולא להתעסק בשום דבר, אזי חברת קייטרינג תשמש לכם כמענה. אתם צריכים לכתוב בגוגל ארוחת בוקר בכותל , או ארוחת בוקר בדרך לירושלים.

שולחן אירוח לארוחת בוקר עם מגוון מאפים כגון רוגלך ובורקסים, יחד עם ירקות חתוכים ופינת קפה, באירוע בר מצווה.
ארוחת בוקר בכותל

תהלוכת נגנים לכותל

יש באינטרנט הרבה מאוד להקות של תופים ושופרות. אני לא אכתוב לכם מה טוב ומה לא, אתם נכנסים לגוגל, כותבים :״ מתופפים בכותל״ או ״תופים ושופרות בכותל״ ומתחילים להתקשר לכל אחד ואחד.

מה שהכי חשוב זה לא המחיר כי כולם פחות או יותר אותו מחיר, אלא השמחה שהם גורמים למשפחה. עיקר השמחה היא בתהלוכה משום שאין כניסה לכלי נגינה לתוך רחבת הכותל, ולכן צריך לבחור נגנים שעושים הרבה שמח ולא רק מנגנים .

חשוב גם להתאים את הנגנים לעדת המשפחה 

למשל, אם אתם משפחה מעדות אשכנז ,אז יותר מתאים כליזמרים מאשר מתופפים .אותו דבר גם לבוכרים שיש להם מנגינות מיוחדות משלהם, אך אם זו משפחה מעדות המזרח, כגון, מרוקאית.

צריך מתופפים שעושים את הקצב המזרחי. כדאי לבקש בזמן הבירור, סרטוני וידאו ,בהם ניתן לצפות ולהיווכח שאכן הנגנים עושים עבודה טובה .

תמונה מתופפים בכותל
להקת כינור דוד לליווי חתן הבר מצוווה בכותל

פייטן בתהלוכה

המלצה שלי להוסיף לתהלוכה פייטן לעדות המזרח וחזן לעדות אשכנז. הפייטן הינו חלק מרכזי בתהלוכה,  תפקידו הוא להוביל את התהלוכה, לשיר, לשמח, לברך ולנצח עליה. כמובן לבקש סרטונים על מנת להתרשם מהמקצועיות.

איך מחפשים פייטן? כותבים בגוגל: ״ פייטן לבר מצווה בכותל״

פייטן לבר מצווה בכותל
פייטן חגי בן חיים

הפרחת בלונים

את ההפרחה עושים בדרך לכותל, באמצע התהלוכה או בסופה. כל אחד מהמשפחה מקבל בלון ואת ההפרחה כולם עושים ביחד

טקס הפרחת בלונים בכותל

בובת חסיד

בובה מתנפחת בצורת חסיד נחמן, המופעלת על ידי אדם הנמצא בתוכה. מתאים מאוד לילדים. מושך עיניים רבות אם זה ישראלים, תיירים וסתם אנשים. הבובה מצטרפת לריקודים ועושה כל מיני פעלולים משעשעים.

אטרקציות לבר מצווה בצהוריים

איך מחפשים ? כותבים בגוגל :״ אטרקציות לבר מצווה בכותל״

בלונים בכותל
אטרקציות לבר מצווה בכותל ( בובות תנפחות)

טקס הנחת התפילין והעליה לתורה

הגענו לדבר החשוב ביותר ביום בר המצווה. אני לא יודע למה, אבל אנשים פחות משקיעים בחלק הלוגיסטי  של הטקס למרות שזה מאוד חשוב, למשל, העניין של  שמירת מקום ליד המחיצה בין הגברים לנשים.

כידוע, הכותל הינו מקום ציבורי, ועשרות משפחות חוגגות בר מצווה במקביל. כאשר אין מקום שמור, כמעט בטוח שלא תמצאו מקום צמוד למחיצה ותיאלצו או להמתין למקום שיתפנה או בלית ברירה לחגוג כשהנשים רחוקות מהגברים.

שווה לכם להשקיע בזה אפילו קצת כסף כדי שיהיה לכם ראש שקט לטקס עצמו, ושכולם ייהנו יחד.

תמונה הפרחת יונים בכותל
הפרחת יונים בכותל

שמש בקיץ

חשוב מאוד. אם אתם מגיעים מוקדם בבוקר אין לכם בעיה של שמש כי הקיר של הכותל מכסה את הרחבה עד אמצעה בערך עד שעה 30-9 . אם אינכם יכולים להגיע מוקדם ,אז גם יש פתרון. סדרני הכותל מספקים שמשיות המותקנות על המחיצה. כמובן שזה פיתון חלקי בלבד אך זה גם משהו

גשם בחורף

מכיוון שלא ניתן להוציא ספר תורה בגשם לרחבת הכותל, כדי שחלילה הספר לא יירטב, את הטקס חוגגים בכותל המקורה הנקרא " קשת וילסון". המקום גם ממוזג, יש כיסאות ישיבה לנשים, וזה מזכיר במעט בית כנסת. הכניסה לגברים היא דרך רחבת הגברים, והכניסה לנשים היא דרך מנהרות הכותל ישנה גם אופציה ייחודית לנשים לשמיעת הטקס-אוזניות המתחברות למשדר שהחתן מקבל. יש לציין שזהו שירות חינמי אותו ניתן לקבל על ידי אנשי הכותל מבחינת הצילום בקשת וילסון, המקום קצת חשוך ואת הנשים כמעט שלא ניתן לצלם, וזה דבר שצריך לתת עליו את הדעת.

מהלך התפילה

תמונה מפגש כיתה בבר מצווה
מתופפים בכותל ( כינור דוד )

סדר הטקס:

הנחת תפילין

קריאת שמע

תהלוכה עם הגברים להבאת ספר התורה מארון הקודש

הגבהת ספר התורה

שלוש עליות כולל החתן

חצי קדיש

ברכת האב -"ברוך שפטרני מעונשו של זה ".

ברכת האם

טיפ קטן – ישנה תופעה בכותל של אנשים פרטיים המציעים את עצמם להעביר את הטקס, בדרך כלל בתשלום. אם זה גם מתאים לכם, אז מצוין.

רק סיגרו את הסכום מראש כדי לחסוך עגמת נפש מיותרת משני הצדדים .

תמונות טקס הנחת תפילין בכותל
עליה לתורה בכותל

סיורים באזור העיר העתיקה

לפני שלוקחים סיור, צריך לקחת בחשבון האם המסלול מותאם לכלל האורחים יש מקומות עם הרבה מדרגות, יש מקומות תחת כיפת השמיים שחמים בקיץ וקרים בחורף, יש מקומות שמספר האנשים לקבוצה הוא מוגבל, ולכן צריך לבדוק את כל הדברים האלה מראש.

להלן רשימת סיורים מומלצים:

מנהרות הכותל – אתר סגור. סיור בן שעה וחצי. סיור מודרך. שילוב של מיסטיקה וארכיאולוגיה. חובה לעמוד
בזמנים. עד 35 איש לקבוצה.

עלות הסיור: מבוגר- 45 ₪ , ילד- 18 ש"ח

קבר דוד – אתר פתוח. מתחם ענק בגודלו הכולל את הציון והתצפית שמעליו. להסבר מפורט כנסו ללינק
כניסה חינם. מומלץ לקחת מדריך בתשלום .

סיור גגות – אתר פתוח. כולל מדרגות .תצפית לנוף המרהיב של העיר העתיקה כולל אזור הר הבית.
כניסה חינם – מומלץ מאוד לקחת מדריך בתשלום .

שרשרת הדורות – אתר סגור. סיור בן 45 דקות. סיור מודרך. שילוב של טכנולוגיה וארכיאולוגיה. מוזיאון
זכוכית בשילוב עשן ותאורה. חובה לעמוד בזמנים. עד 35 איש לקבוצה.

עלות הסיור: מבוגר- 25 ₪, ילד-15 ₪

בית כנסת החורבה – אתר סגור. סיור בן 45 דקות. סיור מודרך. אחד מבתי הכנסת המפוארים שיש.
עלות הסיור:מבוגר-25 ₪,ילד-15 ₪.

עיר דוד – אתר פתוח. סיור בן שעתיים וחצי. סיור מודרך. כולל מדרגות והרבה הליכה.
עלות הסיור: מבוגר-45 ₪,ילד-37 ₪

מרכז דוידסון – אתר פתוח וסגור. כולל את הגן הארכיאולוגי ומוזיאון .
סיור בן שעתיים. מומלץ מאוד לקחת

מדריך בתוספת תשלום.

עלות הסיור: מבוגר-35 ₪,ילד-21 ₪.

קטגוריות במהלך האירוע ✡️

מידע רלוונטי