ילד לא רוצה בר מצווה מה אפשר לעשות ?
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

ילד לא רוצה בר מצווה מה אפשר לעשות ?

לא מעט הורים הפונים אלינו בבקשה לתכנן עבור בנם את טקס בר מצווה בכותל, שואלים מה עליהם לעשות אם ילד לא רוצה בר מצווה עם עליה לתורה כי הוא לא רוצה ללמוד לקראת הטקס.

ובכן, אם גם הילד שלכם מסרב לכך, דעו לכם שאתם לא לבד והורים רבים בארץ מתמודדים עם אותה הבעיה. עבור כל הילדים ללא יוצא מן הכלל בר מצווה הוא אירוע חגיגי והם רואים בו יום הולדת בעל חשיבות רבה, אך לא כולם מתחברים היום לטקסים הדתיים מהיהדות וזה בסדר.

חשוב שתדעו שאין זה חובה כלל לקרוא בתורה במהלך בר מצווה וגם הטקס של עליה לתורה אינו חובה אלא בחירה חופשית של כל אחד. להלן כמה נימוקים לחיזוק הטענה שלנו

ילד לא רוצה בר מצווה
ברכת האב לחתן הבר מצווה

לשאול למה ילד לא רוצה בר מצווה

  • משמעות צירוף המילים "בר" ו"מצווה" הוא גיל שלוש עשרה שבו הילד מתחיל להיות במילים אחרות אדם בוגר שמחויב לקיום מצוות וללקיחת אחריות על מעשיו. בגיל הזה כל ילד הופך להיות על פי ההלכה היהודית בר מצווה, בין אם הוא קיים טקס דתי או לא וזה קורה החל מיום ההולדת של הילד שחל בתאריך העברי.
  • למרות שאין חובה לחגוג בר מצווה בטקס דתי, זו מצווה לחגוג את יום ההולדת הזה באירוע חגיגי מכיוון שזהו יום שמח במיוחד בחייו של הילד ובחיי המשפחה כולה.
  • אין חובה לעלות לתורה במהלך בר מצווה מכיוון שאין קשר בין שני הטקסים. כן חשוב לציין את יום ההולדת בהנחת תפילין ובאמירת לחיים, דבר שיש לעשותו בבית הכנסת ביום ההולדת עצמו או במהלך החגיגות לציון יום ההולדת. אם ילד לא רוצה בר מצווה דתית, אפשר לחגוג את האירוע גם בצורה אחרת
תמונה גיל 13 לבר מצווה
קבלת פנים לחתן הבר מצווה

אז אם אין זו חובה, כיצד התחילה המסורת של עליה לתורה כחלק מטקס בר מצווה?

מגיל 13 ואילך כל נער יהודי זכאי לעלות לתורה. קריאת התורה נערכת מדי שבוע בימי ב, ה, שבת וגם בחגים בראשי חודש ובימי צום כמובן. קריאת התורה מורכבת תמיד מאדם הקורא מתוך ספר תורה ואיתו אנשים שעולים לתורה.

מי שעולה לתורה צריך לברך ברכה קצרה ולאחריה האדם שקורא בספר תורה מבצע את הקריאה שלו. בגיל 13, כל נער יהודי זכאי לעלות לתורה וגם לקרוא מתוך הספר וכל למעשה  נוצרה המסורת של לימוד הילד לקרוא מתוך ספר התורה לקראת יום ההולדת ה-13 שלו, כאשר המטרה היא לשמח את הוריו.

מטלות לב רמצווה בכותל
בר מצווה בכותל

ולסיום, מה עושים אם ילד לא רוצה בר מצווה עם טקס עליה לתורה

קריאה בתורה אינה נחשבת על פי ההלכה לחלק בלתי נפרד מטקס הבר מצווה אלא אם כן ההורים והילד מוכנים להשקיע את המאמצים הנדרשים ללימוד והכנה לקראת הקריאה.

אנו בכינור דוד מאמינים כי אם ילד לא רוצה בר מצווה עם עליה לתורה, אפשר להניח לא, כי זה בסדר. לא מעט משפחות משקיעות זמן רב בהכנות לקריאה בתורה ושוכחות בתהליך הזה להתכונן לחגיגת יום ההולדת.

כדי לא להפוך את יום ההולדת הזה לטראומטי עבור הילד, וותרו לו על קריאה בתורה אם הוא לא רוצה בכך, במיוחד אם זה רק על מנת להסב לכם נחת רוח.

אהבתם את המאמר? שתפו לחברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email

מאמרים באותו נושא:

תמונה של פיטן אבישי נקש
פייטן אבישי נקש

צפו בבר מצווה בבית כנסת חורבה אירוע מתנהל על ידי רב, פייטן אבישי נקש https://vimeo.com/286298025 כנסו לכל ההמלצות של כינור

קרא עוד »
אטרקציות לבר המצווה בכותל

[fusion_builder_container hundred_percent="yes" overflow="visible"][fusion_builder_row][fusion_builder_column type="1_1" layout="1_1" background_position="left top" background_color="" border_size="" border_color="" border_style="solid" spacing="yes" background_image="" background_repeat="no-repeat" padding_top="" padding_right="" padding_bottom="" padding_left="" margin_top="0px" margin_bottom="0px"

קרא עוד »
Call Now Button
דברו איתנו ב WhatsApp