חתן בר המצווה מתרגש?

פרפרים בבטן ? מה עושים ?

חודשים הילד התכונן לרגע הזה, הוא הכין את הפרשה והתכונן על הדרשה, ההורים הוציאו כל כך הרבה כסף, כל המשפחה מצפה, והנה הגיע היום… כל האורחים הגיעו לכבודו מרחוק, כולם עומדים סביבו, מחכים למוצא פיו… הוא נמצא במרכז, והוא רק בן 13 – אז מה הפלא שהוא בלחץ???

כל נער מתרגש ביום בר המצווה שלו, זה טבעי. התרגשות היא גורם חיובי, ובייחוד אצל נער צעיר שמעולם לא עשו סביבו כזה עניין.

אבל יש כאלה שאצלם ההתרגשות כל כך גדולה עד שהיא מקשה עליהם לתפקד. יתר התרגשות גורמת ללחץ ותעוקה עד כדי חוסר תפקוד.

יש כאלה שחוטפים "בלאק אאוט" ושוכחים את כל הקריאה, יש שנתקפים בחילה, יש שברגע האמת מקבלים "רגליים קרות" ומסרבים לקרוא. נכחתי פעם באירוע שבו הילד כמעט התעלף מהתקף לחץ, עד שפינו אותו באמבולנס.

תמונה חתן בר מצווה מתרגש
נשיקה של אימא ליד הכותל

עליה לתורה בכותל

אז מה אפשר לעשות כדי להרגיע את החתן הנרגש כך שיוכל לתפקד והכי חשוב: ליהנות מהיום המיוחד הזה?

ההצעה הטובה ביותר, היא להיערך מראש למקרה כזה. ליידע את הנער ולהכין אותו עוד לפני האירוע שצפויה התרגשות גדולה, שייתכן שהוא ירגיש לחץ בחזה מרוב התרגשות, או יחוש סוג של שיתוק, ושזה טבעי ונורמאלי.

הידיעה שהשיתוק הזה נורמאלי ושרבים עוברים זאת, מרגיעה את הנער ומאפשרת לו לקבל בהבנה את מה שקורה לו ברגע האמת.

ברגעי הלחץ חשוב להרגיע. לתת לנער את הזמן, לומר לו שכולם נהנים מהמפגש גם אם לא תהיה קריאה בתורה. להסביר לו שכולם עוברים את זה וזה בסדר. לספר לו שלאט לאט הוא יירגע והלחץ קצת ירד.

מומלץ להרחיק אותו מעט ממרכז האירוע, כי כשכל העיניים מופנות אליך – זה מעורר עוד לחץ. העיקר להוריד מהנער את העול הכבד של הלחץ.

בר מצווה בכותל הפקות
עכשיו נכנסים לכותל (צולם כינור דוד )

חשוב להושיב את הנער במקום מוצל בנוחות, לתת לטו לשתות מים קרים או לאכול סוכריה. אפשר להרטיב מעט את פניו במים. במקרה גרוע יותר – השכיבו את הנער על הרצפה והרימו את רגליו. זה יעזור לו להתאפס.

נשיקה מאימא

לעתים האבא הוא הגורם המלחיץ. הבן מרגיש שאם הוא לא עומד בלחץ אבא יתאכזב ממנו, האורחים מתחילים לזרוק הערות והאבא לוקח את זה אישית, נלחץ בעצמו מהסיפור ודוחק בנער להתאושש מהר.

גם האמא הרבה פעמים נלחצת מהלחץ של הילד. לכן עדיף שמישהו מבוגר מהמשפחה, שמנותק אישית מכל הלחץ והאי נעימות, ידבר עם הנער, ירגיע אותו, ייתן לו תמיכה – דוד, דודה, סבתא, אח גדול וכו'

במקרה של התעלפות – בכותל המערבי יש חובש בכניסה למנהרות, הזעיקו אותו

ילד בר מצווה בכותל
עושים שמח ליד כותל

מה לא לעשות?

ברגעי הלחץ לא לצחוק עליו, ולא להגיד לו משפטים בסגנון: "איזה מין גבר אתה?", "אתה בטוח שיש לך בר מצווה?!", "תקרא כבר מה שאתה זוכר", "עד שהשקענו את הכסף והזמן", "הצגות תעשה בבית" – אלה משפטים שיפוטיים שמשדרים לו שהמצב שלו אינו לגיטימי.

זה גורם לו להתאכזב מעצמו ולנסות להתאושש מהר, דבר שהוא לא מסוגל לעשות כעת. משפטים כאלה מגדילים את הלחץ, ומכניסים אותו למעגל קסמים שלילי שמוסיף עוד לחץ לנער.

זכרו, הוא רק בן 13, זה מעמד לא קל בשבילו… ואתם שם רק כדי לתמוך בו! אם יעמוד באתגר בכבוד יירשם האירוע הזה כחוויה חיובית ומחזקת ולא חלילה ההיפך.

תוכלו להתרשם מחבילות של כינור דוד וליצור איתנו קשר לפלפון 0522600640

קטגוריות במהלך האירוע ✡️

מידע רלוונטי

מידע לפי קטגוריה
עקוב אחרינו:

כנסו לחבילות בר מצווה בכותל

חדש ✡️ חנות בר מצווה 👇

חובה לכל מי שמארגן בר מצווה בכותל

עצור! 👈 פייטנים של כינור דוד 🔯

מאמרים באותו נושא:

רוצים לחסוך עד 1900 שקל

דילוג לתוכן