חתן בר המצווה מתרגש?

פרפרים בבטן ? מה עושים ?

חודשים הילד התכונן לרגע הזה, הוא הכין את הפרשה והתכונן על הדרשה, ההורים הוציאו כל כך הרבה כסף, כל המשפחה מצפה, והנה הגיע היום… כל האורחים הגיעו לכבודו מרחוק, כולם עומדים סביבו, מחכים למוצא פיו… הוא נמצא במרכז, והוא רק בן 13 – אז מה הפלא שהוא בלחץ???

כל נער מתרגש ביום בר המצווה שלו, זה טבעי. התרגשות היא גורם חיובי, ובייחוד אצל נער צעיר שמעולם לא עשו סביבו כזה עניין.

אבל יש כאלה שאצלם ההתרגשות כל כך גדולה עד שהיא מקשה עליהם לתפקד. יתר התרגשות גורמת ללחץ ותעוקה עד כדי חוסר תפקוד.

יש כאלה שחוטפים "בלאק אאוט" ושוכחים את כל הקריאה, יש שנתקפים בחילה, יש שברגע האמת מקבלים "רגליים קרות" ומסרבים לקרוא. נכחתי פעם באירוע שבו הילד כמעט התעלף מהתקף לחץ, עד שפינו אותו באמבולנס.

תמונה חתן בר מצווה מתרגש
נשיקה של אימא ליד הכותל

עליה לתורה בכותל

אז מה אפשר לעשות כדי להרגיע את החתן הנרגש כך שיוכל לתפקד והכי חשוב: ליהנות מהיום המיוחד הזה?

ההצעה הטובה ביותר, היא להיערך מראש למקרה כזה. ליידע את הנער ולהכין אותו עוד לפני האירוע שצפויה התרגשות גדולה, שייתכן שהוא ירגיש לחץ בחזה מרוב התרגשות, או יחוש סוג של שיתוק, ושזה טבעי ונורמאלי.

הידיעה שהשיתוק הזה נורמאלי ושרבים עוברים זאת, מרגיעה את הנער ומאפשרת לו לקבל בהבנה את מה שקורה לו ברגע האמת.

ברגעי הלחץ חשוב להרגיע. לתת לנער את הזמן, לומר לו שכולם נהנים מהמפגש גם אם לא תהיה קריאה בתורה. להסביר לו שכולם עוברים את זה וזה בסדר. לספר לו שלאט לאט הוא יירגע והלחץ קצת ירד.

מומלץ להרחיק אותו מעט ממרכז האירוע, כי כשכל העיניים מופנות אליך – זה מעורר עוד לחץ. העיקר להוריד מהנער את העול הכבד של הלחץ.

בר מצווה בכותל הפקות
עכשיו נכנסים לכותל (צולם כינור דוד )

חשוב להושיב את הנער במקום מוצל בנוחות, לתת לטו לשתות מים קרים או לאכול סוכריה. אפשר להרטיב מעט את פניו במים. במקרה גרוע יותר – השכיבו את הנער על הרצפה והרימו את רגליו. זה יעזור לו להתאפס.

נשיקה מאימא

לעתים האבא הוא הגורם המלחיץ. הבן מרגיש שאם הוא לא עומד בלחץ אבא יתאכזב ממנו, האורחים מתחילים לזרוק הערות והאבא לוקח את זה אישית, נלחץ בעצמו מהסיפור ודוחק בנער להתאושש מהר.

גם האמא הרבה פעמים נלחצת מהלחץ של הילד. לכן עדיף שמישהו מבוגר מהמשפחה, שמנותק אישית מכל הלחץ והאי נעימות, ידבר עם הנער, ירגיע אותו, ייתן לו תמיכה – דוד, דודה, סבתא, אח גדול וכו'

במקרה של התעלפות – בכותל המערבי יש חובש בכניסה למנהרות, הזעיקו אותו

ילד בר מצווה בכותל
עושים שמח ליד כותל

מה לא לעשות?

ברגעי הלחץ לא לצחוק עליו, ולא להגיד לו משפטים בסגנון: "איזה מין גבר אתה?", "אתה בטוח שיש לך בר מצווה?!", "תקרא כבר מה שאתה זוכר", "עד שהשקענו את הכסף והזמן", "הצגות תעשה בבית" – אלה משפטים שיפוטיים שמשדרים לו שהמצב שלו אינו לגיטימי.

זה גורם לו להתאכזב מעצמו ולנסות להתאושש מהר, דבר שהוא לא מסוגל לעשות כעת. משפטים כאלה מגדילים את הלחץ, ומכניסים אותו למעגל קסמים שלילי שמוסיף עוד לחץ לנער.

זכרו, הוא רק בן 13, זה מעמד לא קל בשבילו… ואתם שם רק כדי לתמוך בו! אם יעמוד באתגר בכבוד יירשם האירוע הזה כחוויה חיובית ומחזקת ולא חלילה ההיפך.

תוכלו להתרשם מחבילות של כינור דוד וליצור איתנו קשר לפלפון 0522600640

הכותרות שלנו

עמוד תודה

תודה על פנייתך, ניצור איתך קשר תוך כמה שעות, אבל אם יש שאלה דחופה ואין לך זמן לחכות, התקשר לטלפון אנחנו מחכים לך  0522600640

קרא עוד »

תנאי שימוש

תנאי שימוש באתר «כינור דוד" תקנון השימוש באתר הנ"ל נכתב בלשון זכר אך האמור בו מתייחס לנשים וגברים כאחד. 1. קדימון אתר «כינור דוד» )להלן

קרא עוד »

הצהרת פרטיות

הצהרת פרטיות במדיניות פרטיות זו תפורט בפנייך מדיניות הפרטיות הנוהגת באתר האינטרנט: www.jerusalemklezmer.com  (להלן: "האתר"). כינור דוד (להלן "החברה") תהיה זכאית, מעת לעת, לשנות או לעדכן את

קרא עוד »

מדיניות פרטיות

כללי "מדיניות פרטיות" שלהלן מסדירה את האופן שבו אנו, חב' כינור דוד, מרח' הילל 24  ירושלים, ו/או החברות הקשורות, להלן: "החברה" ו/או "כינור דוד",שומרים ועושים

קרא עוד »
פייטן לבר מצווה

הפייטן יוסי גיספן

הפייטן יוסי גיספן יודע היטב להתאים את עצמו בצורה מקסימאלית למשפחה ולחתן בר המצווה, דבר שהוא חשוב מאוד לניהול מיטבי של האירוע. הוא מתחבר היטב

קרא עוד »
עקוב אחרינו:

כנסו לחבילות בר מצווה בכותל

פורום בר מצווה בכותל

פורום בר מצווה
כנסו לפורום

מאמרים באותו נושא:

הסעות לבר מצווה

רבים מעוניינים לערוך את טקס בר מצווה בכותל ואת המסיבה שאחריה במקומות מיוחדים באיזורים שונים בארץ כמו למשל בי-ם. יש

קרא עוד »
פייטן לבר מצווה
פייטן לבר מצווה

מהו התפקיד של פייטן לבר מצווה? שאלה שקיבלנו מפייסבוק של כינור דוד, מה תפקידו של פייטן באירוע, ואיזה פייטנים יש

קרא עוד »