בדרך לבר מצווה בירושלים

בר מצווה בירושלים

חגיגת בר מצווה בעיר הקודש ! בר מצווה בירושלים זה הרבה יותר מבר מצווה. מדובר ביום שלם של מסע רוחני שמחה , אצלינו בכינור דוד

קרא עוד »
צלם לבר מצווה בירושלים

צילום אירועים בכותל

אם החלטתם לחגוג אירוע חשוב בכותל, יהיה עליכם להיערך בהתאם. מה שאומר שתצטרכו לתכנן את כל הפרטים החל משלב ההגעה, דרך מה שקורה בהמשך האירוע,

קרא עוד »
תופים ושופרות בכותל כינור דוד

מתופפים לבר מצווה

בר המצווה בשיתוף מתופפים לבר מצווה היא הארוע המרגש ביותר שחווה נער יהודי. זהו הרגע בו הוא הופך מילד לגבר. הרגע בו הוא מקבל עליו

קרא עוד »

בר מצווה במרכז דוידסון

בר מצווה בכותל במרכז דוידסון מקום שקט ופרטי.

הכותל המערבי הוא המקום הקדוש ביותר, וכולם רוצים לחגוג בו את הרגע המרגש של כניסה לעול מצוות. אבל מה לעשות, מדובר באתר תיירותי שבכל יום מבקרים בו מאות אנשים מכל העולם.

כל יום שני וחמישי מגיעות לכותל עשרות משפחות ב"ה לטקסי בר מצווה והנחת תפילין. כל משפחה מביאה איתה בערך כ-50 איש, מה שיוצר עומס ולחץ במקום התפילה ובייחוד ליד המחיצה שבין הגברים ונשים, שם מתרכזים רוב האירועים כי כל אימא רוצה להיות קרובה לבן שלה…

ברכות אימא בטקס בר מצווה בעזרת ישראל
בר מצווה במרכז דוידסון

במרכז דוידסון, שנמצא סמוך מאוד לכותל מצדו הדרומי, אין את הלחץ הזה!

מרכז דוידסון הוא גן ארכיאולוגי רחב ידיים הממוקם בצמידות לכותל המערבי, בחלקו הדרומי. הכניסה למקום כרוכה בתשלום, אך מרגע שקבעתם שם את האירוע שלכם אתם יכולים ליהנות מרוגע, כאילו סגרתם אולם אירועים…

שם תוכלו לחגוג בפרטיות, בשקט, כל המשפחה יחד, ללא מחיצה וללא הפרעות, רעש, דחיפות ושמש.

אז איך אפשר לחגוג בר מצווה במרכז דוידסון? מה יתרונות המקום? מה העלויות? ומה ההבדל בין אירוע כזה לאירוע ברחבת הכותל? כל התשובות כאן:

מהלך האירוע

תהלוכת נגנים

החנייה מחוץ לשער האשפות, שם נתכנס כולנו ונתחיל בתהלוכה עד לכניסה למרכז דוידסון. התהלוכה אורכת כחצי שעה, ובמהלכה מלווים בני המשפחה את חתן בר המצווה בשירה ובריקודים וכמובן בזריקת סוכריות.

אנחנו נמגיעים עם תופים, שופרות וכלי נגינה. אם תרצו תוכלו להוסיף בובת אדמו"ר או בובת ר' נחמן מרקדת שמשמחת את המבוגרים והצעירים. בכניסה לאירוע נערוך תצפית על הר הזיתים, ושם נפריח בלונים כסמל לתפילות ולתקוות שלנו ביום המיוחד הזה.

תמונה מרכז דוידסון

עליה לתורה

טקס העלייה לתורה יכול להיערך בשני מקומות אלטרנטיביים:

במדרגות הצמודות לכותל הדרומי (בעבר הייתה מהן כניסה להר הבית עצמו) או ממש ליד הכותל המערבי, מתחת לגשר שער המוגרבים שליד הכותל הדרומי.

מדובר במקומות פרטיים שאין בהם משפחות אחרות. בכניסה למרכז דוידסון מקבלים ספר תורה מהודר, ויחד עם אנשי ההפקה של "כינור דוד"תוכלו לערוך בר מצווה כהלכתה אך ורק למשפחה.

אנו נפרוס לחתן שטיח אדום שבקצהו תעמוד חופה לבנה.נזמין את חתן בר המצווה לעמוד תחת החופה הלבנה בתקיעת שופרות, ואחריו נזמינין את הסבים והסבתות, ההורים, האחים והאחיות. כולם יחד יעטפו את בר המצווה באהבה ובתפילות. 

כל המשפחה יחד צמודה לבימה ונגישה לחבק ולנשק את חתן הבר מצווה ללא המחיצה. יש הרבה צל במקום, שקט ופרטיות. יתרונות אלה לא ניתן להשיג לצערנו ברחבת הכותל.

נגינה וזריקת סוכריות בשלב זה אסורות כיוון שמדובר באתר ארכיאולוגי.

נתחיל,כמובן, בהתעטפות בטלית החדשה, עליה יברך חתן בר המצווה.

בר מצווה במרכז דוידסון
קראית שמע ישראל

מהלך טקס בר מצווה במרכז דוידסון

לאחר מכן, חתננו היקר יניח תפילין של יד ותפילין של ראש. ויברך את ברכות התפילין. הברכה על תפילין של יד: להניח תפילין, ועל תפילין של ראש (לאשכנזים): על מצוות תפילין.

קריאת שמע: קריאת שמע היא מצווה מהתורה, ובאמירתה אנו מקבלים עלינו עול מלכות שמים.

 יום הכניסה לעול מצוות, יש בהחשיבות עליונה. קריאת שמע כוללת שלוש פרשות: האחת עוסקת בקבלת עול מלכות שמיים; השנייה בעול מצוות והשלישית עוסקת במצוות הציצית שמזכירה לנו את כל המצוות.

הוצאת ספר תורה: תורת ישראל והמסורת היהודית עברו מדור לדור ומאב לבן במשך אלפי שנים, ולכן נכבד את הסבא שיקח את ספר התורה, יעביר לאבא והאבא יעביר לחתן.

החתן יעשה הקפה קצרה סביב השולחן יחד עם הספר, האורחים ינשקו את הספר, והחתן יניח אותו על השולחן. לפני הקריאה בתורה יש פעולה הנקראת "הגבהה". בדרך כלל האבא עושה זאת. הוא מגביה את ספר התורה כלפי הקהל ומראה לכולם את הפרשה שקוראים באותו שבוע.

קריאה בתורה: ישנן שלוש עליות לתורה. אם יש במשפחה שני סבים,אז נהוג ששני הסבים יעלו ראשון ושני, והחתן יעלה שלישי. אם יש רק סבא אחד,אז האבא עולה ראשון, הסבא שני והחתן שלישי.

בדרך כלל, החתן מכין מראש את העלייה השלישית, ולכן הוא עולה דווקא בה, ולאחר מכן קורא את הקטע שהכין. כל אחד משלושת העולים לתורה, מברך ברכה אחת לפני העלייה, וברכה שנייה לאחריה. ברכות אלה נקראות "ברכות התורה". בסוף הקריאה,  אחד הסבים אומר חצי קדיש.

ברכות: שני ההורים יברכו את החתן. האם תפתח ב"ברכת האם" (הנוסח מופיע אצלנו באתר). אחר כך האב יברך את הברכה הנהוגה במסורת היהודית, מזה אלפי שנים: "ברוך שפטרני מעונשו של זה".

משמעות ברכה זו היאשמעתה ואילך האחריות למעשיו של הנער היא אך ורק על עצמו. אפשר להוסיף את ברכת הבנים שמברכים בליל שבת "ישימך א-לוהים כאפרים וכמנשה" ואת ברכת כהנים "יברכך ה' וישמרך…"

בר מצווה ללא מחיצה בכותל דרומי
בר מצווה במרכז דוידסון

מתנות קטנות…

בסוף הטקס, יקבל החתן שתי מתנות ייחודיות:

הראשונה, הקדשה אישית כתובה בדיו על גבי קלף אמיתי, עם השם הפרטי ושם המשפחה שלו.

כל אחד מבני המשפחה יכובד בהשלמת אות אחת, לפי מספר האותיות שצריך להשלים.

המתנה השנייה היא תעודה מהודרת עליה כתוב שמו של החתן, והתאריך העברי של יום חגו בכותל.

בתעודה עצמה מופיעה חתימתו של רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ.

אחרי טקס בר המצווה ניתן להישאר במקום ולקבל סיור מודרך בגן הארכאולוגי בתשלום גלובלי של 150 ש"ח. בקרבת מקום ניתן לערוך גם סעודת מצווה.

עלות כניסה לאתר: 22 ₪ למבקר. יש הנחות לילדים עד גיל 18, לחיילים ולאזרחים ותיקים.

בר מצווה בכותל ירושלים
קלף לחתןן הבר מצווה

לסיכום

אישית אני ממליץ מאוד לערוך טקס בר מצווה במרכז דוידסון.

מניסיוני באירועים בכותל לאורך שנים, התשלום כלל אינו גבוה ביחס להשכרת אולם, והתמורה שזוכים בה שווה כל שקל: מקבלים את הרוגע והשקט נפשי, קרבת אמא ואבא לחתן בר המצווה, מקומות מוצלים, מרחב, פרטיות ושקט. אין להשוות את האווירה באירוע כזה עם האווירה שתחוו באירוע בכותל, שאמנם הכניסה אליו היא חינם אך החסרונות לצערנו רבים…

אם אתם מתלבטים, ורוצים להתרשם בעצמכם מהמקום, צרו קשר, וניקח אתכם לסיור בכל המתחם. בהזדמנות זו תוכלו לערוך טעימות מהתפריטים שאנו מציעים, וכן לחשוב ביחד איתנו איך לייצר את האירוע המיוחד שלכם…

שיהיה רק בשמחות!

מאמרים באותו נושא:

בר מצווה בכותל תמונות
משפחת בר לב

למשפחת בר לב היקרים אנחנו שמחים להציג את התמונות מאירוע של בר מצווה בכותל של משפחת בר לב. כמו כן רצינו להודות

קרא עוד »
Call Now Button
שינוי גודל גופנים
דברו איתנו ב WhatsApp