מקום בכותל ללא מחיצה בכותל, עזרת ישראל, בר מצווה בכותל הדרומי.

סוף סוף אפשר לעלות לתורה בכותל כשכל המשפחה יחד, ללא מחיצה בין גברים ונשים

חשוב לדעת שאפשר לערוך בר מצווה בכותל בצמוד מאוד לכותל, במקום שנקרא "עזרת ישראל". המקום הזה נפתח לפני כשנה וחצי, והוא חלק ממרכז דוידסון.

היתרון הגדול באירוע שנערך ב"עזרת ישראל", הוא שאין כאן את המחיצה בין גברים ונשים. כל המשפחה חוגגת יחד, והנשים יכולות להיות קרובות לחתן בר המצווה ולקחת חלק של ממש בטקס.

עזרת ישראל נמצא סמוך לגן הארכיאולוגי, מקום פתוח לכל המתפללים והמתפללות. זהו מקום היחידי באזור הכותל שבו המשפחות רבות יכולות להתפלל יחד ולקיים טקס בר מצווה וטקסים שונים ללא מחיצה בין גברים ונשים. התנועה המסורתית נותנת רשות למתפללים חינם, סידורי תפילה, ספרי תורה, מאבטחים בכניסה למתחם, ספרי תורה שמורים בארנות הקודש מיוחד המוצבים לצורך זה.

 

צפו בהסבר על המקום

צפו בסרטון דוגמה בבר מצווה בכותל ללא המחיצה בין גברים ונשים

אימא בחזית הטקס

בטקס עלייה לתורה ברחבת הכותל המערבי יכולות להיות כמה בעיות. הבעיה המרכזית היא שהאימא וכל האורחות נשארות בעזרת הנשים מאחורי המחיצה וצריכות לעלות על כיסאות כדי להשקיף על המתרחש בעזרת הגברים. אם יש סבתות מבוגרות, קשה להן מאוד לעלות על כיסא ולחוות את האירוע.

דבר זה פוגע באווירה המשפחתית באירוע. מלבד זאת רחבת הכותל על פי רוב צפופה ורועשת, ולעתים מתקיימים בה כמה אירועים במקביל, מה שמוסיף להקשות על יצירת אווירה מכובדת למעמד העלייה לתורה.

בר מצווה בעזרת ישראל
בר מצווה בעזרת ישראל

עזרת ישראל פתוח לקהל רב

לפני כמה שנים הוחלט לפתוח מקום חדש במתחם הכותל, שבו אפשר לקיים טקס עליה לתורה ללא המחיצה בין גברים ונשים. למי זה טוב?

לכל אימא שרוצה להיות קרובה לבן שלה במהלך התפילה, ולהיות חלק מהאירוע ולא לצפות בו מבעד למחיצה כשהיא עומדת על כיסא. "עזרת ישראל" הוכשרה על ידי משרד הדתות בשנת 2013. מדובר בשטח רחב של כ – ארבע מאוד חמישים  מ"ר מטר המרוצף רצפת עץ דק ומגודר.

השטח נמצא מתחת לשער המוגרבים במרחק כחמישים מטר דרומית לכותל. הכניסה למקום נפרדת, והיא ממוקמת לפני הכניסה הראשית לכותל. כדי להגיע לרחבה יש לרדת כ-15 מטר במדרגות.

תמונה של המלצה לב רמצווה בכותל
סדנת סת״ם בעזרת ישראל
טלפון לפרטים נוספים

תופתעו, כניסה חינם !!!

המקום עומד לרשות הציבור ללא תשלום. אפשר להיכנס למקום לצורך תפילה, וכאן ניתן להתפלל תפילה משפחתית כשהגברים והנשים ביחד, ללא מחיצה.

במקום נמצאים כשישה שולחנות ניידים שאפשר להזיז אותם לפי צורכי האירוע. ניתן לקבל ספר תורה ללא תשלום לאירועי בוקר (עד שעה 13:30). אם אתם מגיעים למקום בשעה יותר מאוחרת עלות המקום עדיין חינם, אבל השכרת ספר תורה תעלה 270 ₪.

בר מצווה ללא מחיצה בכותל
עליה לתורה בעזרת ישראל

מומלץ מאוד לערוך בר מצווה בכותל דווקא ב"עזרת ישראל". ב"עזרת ישראל" אפשר לחגוג בנחת, באינטימיות, באווירה משפחתית ומלוכדת. הטקס נערך כסדרו:

בובת חסיד לבר מצווה
בובת חסיד לבר מצווה

מהלך הטקס בקשת רובינסון

בר מצווה בעזרת ישראל

תוספות

את התוספות – שירה, ריקודים, ליווי כלי נגינה, ברכות נוספות – תוכלו לקבוע לפי רצונכם על מנת לשוות לאירוע שלכם את הייחודיות שאתם מעוניינים בה.

סוכריות

חשוב לדעת שזריקת סוכריות במקום אסורה. בכניסה לרחבה נמצאים שומרים שבודקים את התיקים ולא מאפשרים להכניס סוכריות. ניתן להפקיד אצלם את התיקים עד סיום האירוע.

מוגבלי הליכה

תמיד שואלים האם המקום מותאם לנכים? לנכים ניתנת אופציה להיכנס דרך מרכז דוידסון, שבו נמצאת מעלית לשימוש נכים.

ולסיום

אז אם אתם חושבים על בר מצווה בכותל, וחשוב לכם שטקס העלייה לתורה יהיה משפחתי ומלכד, חשוב שתדעו על "עזרת ישראל", מתחם המאפשר לכם להיות ביחד, כל המשפחה, קרובים לבר המצווה, עוטפים אותו ומחבקים אותו, כשמעליכם מתנשא הכותל המערבי ומקום המקדש…

תצפית הגג בכותל
מקום חדש לבר מצווה בכותל

עזרת ישראל נמצא סמוך לגן הארכיאולוגי, מקום פתוח לכל המתפללים והמתפללות. זהו מקום היחידי באזור הכותל שבו המשפחות רבות יכולות להתפלל יחד ולקיים טקס בר מצווה וטקסים שונים ללא מחיצה בין גברים ונשים. התנועה המסורתית נותנת רשות למתפללים חינם, סידורי תפילה, ספרי תורה, מאבטחים בכניסה למתחם, ספרי תורה שמורים בארנות הקודש מיוחד המוצבים לצורך זה.

קטגוריות במהלך האירוע ✡️

מידע רלוונטי

מידע לפי קטגוריה
עליה לתורה בירושלים כותל

עליה לתורה בכותל המערבי

עושים בר מצווה בגדול החלטתם לחגוג את בר המצווה של בנכם בירושלים, באווירת הקדושה? עשיתם החלטה נכונה. טקס בר המצווה לרבות עליה לתורה בכותל, עוצמתי

קרא עוד »
בית כנסת באזור הכותל

בר מצווה בבתי כנסת בכותל

הכותל המערבי נמצא ברובע היהודי בירושלים. אם מסיבה כלשהי, אין באפשרותכם או שאינכם מעוניינים, לערוך בר מצווה במתחם הכותל עצמו, אפשר ובהחלט מומלץ לערוך בר

קרא עוד »

כנסו לחבילות בר מצווה בכותל

חדש ✡️ חנות בר מצווה 👇

עצור! 👈 פייטנים של כינור דוד 🔯

מאמרים באותו נושא:

דילוג לתוכן